تقوا، تقوا، تقوا، صبر، میدان ندادن به احساسات سرکش..

 

حسن مطلع و سر آغاز نیکوی همه ی نوشته های ما بنام خداست و عبارت "روزگار غریبی است" عبارت میانوند نوشته ها و مکتوبات این روزهای من، عبارت " و العاقبة للمتقین " نیز شده است حسن ختام همواره ی ما؛ نمی دانم تا چه حد این بنام خدای ما " برای خدا و رضای خدا " نیز هست آن را تنها خدا می داند که " عالم السّر و الخفیات " است و لا غیر؛ هم می دانم و هم نمی دانم که این روزگار غریب چیست و غربت آن کجاست لذا شرح آن در این قلم یک شرح شخصی است و احتمالا از نگاه شما روزگار غریب و غربت آن از لونی دیگر است؛ علی رغم دانستن مطالبی چند در باب تقوا و متقین باز هم می دانم و نمی دانم که این عاقبتی که برای متقین است چگونه بدست می آید و متقین در این برهه از زمان - خصوصا در اعلان مواضع مخالف یا موافق با شخص یا گروهی - چه کسانی هستند؟و این شده است سوال تحیر بر انگیزی که پاسخی برایش نمیابم!

شهید مطهری در کتاب آزادی بندگی در توضیح تقوا می فرمایند: این کلمه از ماده ی « وَقی » است که به معنای حفظ و صیانت و نگهداری است. ایشان ترجمه ی صحیح کلمه ی تقوا را « خود نگهداری » می دانند و در پی آن می گویند " متقین " یعنی « خودنگهداران ».

تقوا در کلام حضرت آقا یعنی میدان ندادن به احساسات سرکش آنجا که آن را ملازم با صبر می آورند و می فرمایند « تقوا، تقوا، تقوا، صبر، میدان ندادن به احساسات سرکش...»

آیا کسانی که به راحتی نظرات خود را پیرامون شخص یا گروهی فریاد می کنند به این خودنگهداری و میدان ندادن به احساسات سرکش عمل می کنند؟

ناظر به همین مقوله ی تقوا حضرت آقا در جای دیگری انحراف را نیز تبیین نموده می فرمایند:

« اگر به نام عدالت‌خواهى و به نام انقلابیگرى، اخلاق را زیر پا بگذاریم، ضرر کرده‌ایم؛ از خط امام منحرف شده‌ایم. اگر به نام انقلابیگرى، به نام عدالت‌خواهى، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانى که از لحاظ فکرى با ما مخالفند، اما می‌دانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آن‌ها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. اگر بخواهیم به نام انقلابیگرى و رفتار انقلابى، امنیت را از بخشى از مردم جامعه و کشورمان سلب کنیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. در کشور آراء و عقاید مختلفى وجود دارد. اگر چنانچه یک عنوان مجرمانه‌اى بر یک حرکتى، بر یک حرفى منطبق شود، این عنوان مجرمانه البته قابل تعقیب است؛ دستگاه‌هاى موظف باید تعقیب کنند و می‌کنند؛ اما اگر عنوان مجرمانه‌اى نباشد، کسى است که نمی‌خواهد براندازى کند، نمی‌خواهد خیانت کند، نمی‌خواهد دستور دشمن را در کشور اجرا کند، اما با سلیقه‌ى سیاسى ما، با مذاق سیاسى ما مخالف است، ما نمی‌توانیم امنیت را از او دریغ بداریم، عدالت را دریغ بداریم؛ «و لایجرمنّکم شنئان قوم على الّا تعدلوا». قرآن به ما دستور می‌دهد و می‌گوید: مخالفت شما با یک قومى، موجب نشود که عدالت را فرو بگذارید و فراموش کنید. «اعدلوا»؛ حتّى در مورد مخالف هم عدالت به خرج دهید. «هو اقرب للتّقوى»؛ این عدالت، نزدیک‌تر به تقواست. مبادا خیال کنید تقوا این است که انسان مخالف خودش را زیر پا له کند؛ نه، عدالت ورزیدن با تقوا موافق است. تقوا یعنى‌‌ همان مراقبت؛ مراقبت از خود، مراقبت از مسیر، مراقبت از در نیفتادن و دچار نشدن به مشکلات. می‌فرماید: اینجورى است که شما از چنگ مشکلات رهائى پیدا می‌کنید؛ اینجورى است که در این کارزار عجیب و غریب، می‌توانید راه را درست طى کنید و بدون آسیب جلو بروید؛ « اعدلوا هو اقرب للتّقوى »

در انطباق عملکرد رسانه های امروز - از وبلاگ بگیرید تا سایت تا سیمای ملی تا رسانه های مکتوب - با بیانات حضرت آقا مواضع بسیاری را می توان یافت که در این چارچوب ها نمی گنجند و همچنان رعایت تقوا را در اصول اولیه خود ندارند و این می تواند در عرصه های مختلف و حساس پیش رو اثر سوء و آسیب زا داشته باشد.بنابراین عاقبت همه ی ما در گرو تقواست و خوب است اگر در پایان مکتوبات یا سخنانمان از عبارت " والعاقبة للمتقین " استفاده می کنیم حداقل های آن را نیز رعایت کنیم تا مشمول آن عاقبت شویم.

ای نامزدهای ریاست جمهوری یکی از لوازم "تقوای جمعی" پرهیز از هرزه نگاران است!

/ 4 نظر / 8 بازدید
منتظر خورشید

سلام علیکم واقعا مطالب به جایی بود انشاالله خدا به ما توفیق بده در مئاقع عصبانیت بتونیم خودمونو کنترل کنیم (خودمو میگم ) از شما متشکرم به خاطر این پست زیباتون

منتظر خورشید

سلام علیکم فکر نکنم من تو پستم توهینی به آقای زاکانی کرده باشم. اگر هم ایشونو دروغگو نامیدم به این علته که همه میدونن که در ایام نزدیک به انتخابات مجلس، آقای زاکانی در مورد هزینه کردن جریان انحرافی چه گفت. اما در آخر مشخص شد که اصلا کاندیداهای دولت در انتخابات حضور نداشته اند. در مورد دروغ جدیدشون هم باید عرض کنم تو تمام برنامه ها و بخش های خبری رسانه های معاند دقیقا بر عکس چیزی است که آقای زاکانی میگن و دشمنان این آب و خاک، دوشادوش مخالفان اصولگرا و البته اصلاح طلب دکتر، به تخریب ریاست محترم جمهور مشغولند. اینو نوشتم چون احساس کردم این پست را بیشتر به خاطر پست آخرم نوشتین در پایان بازهم از شما تشکر میکنم به خاطر این پست آموزنده تان سعی میکنم بیشتر خودمو کنترل کنم البته باید عرض کنم من توهینی به آقای زاکانی نکردم آنچه بو حقیقت در مورد آقای زاکانی بود ولاغیر

علی

ما هم باید محاکمه شویم، وعده ی ما روز دادگاه در کنار دکتر احمدی نژاد. ما تا آخر ایستاده ایم و تنهایت نمیگذاریم سردار!

علی

سلام بر مهربان بصیرت! خیلی عالی بود صحبت های امام خامنه ای که می فرمایند بنده را محاکمه کنید..... آفرین بر مهربان بصیرت، آفرین پیروز باشی