ائتلافات و انتخابات

 

از آنجا که اخبار آمدن و نیامدن ها می رسد و تکذیب می شود، روزبروز بر تردید و تحیر ما هم افزوده می شود شخصا تکلیف خود در خصوص آقایانی که تا امروز اعلام حضور کرده اند را می دانم اما تکلیف من و شاید خیلی های دیگر هنوز با احتمالات این معادله روشن نیست.

آنچه که تا امروز مشخص شده این است که جمع کثیری احساس تکلیف کرده و به میدان آمده اند و صد البته به وضوح مشخص است که نه اقبالی دارند و نه صلاحیت های لازم برای تصدی این پست حساس را خصوصا که با سابقه ی 8 سال کار سنگین و طاقت فرسا روبرو هستند و حضرت آقا " نقاط قوت رئیس جمهور فعلی منهای نقاط ضعف " را ملاک ارزیابی دانسته و قرار داده اند. ایشان چندی پیش به نامزدهای انتخاباتی توصیه کردند « اما در محاسبه، آن کسانى که داوطلبمیشوند، اشتباه نکنند؛ بدانند مدیریت اجرائى کشور یعنى چه. نه در ارزیابىِ نیازى که کشور به یک قدرت اجرائى دارد، اشتباه کنند، نه در ارزیابى توانِ خودشان اشتباه کنند. اگر چنانچه ارزیابى درستى انجام دادند، بیایند توى میدان؛ ملت هم نگاه میکند، انتخاب میکند»

در میان طیف ها و جبهه های مختلف سیاسی شاهد ائتلاف و اجماع و چند + چند هستیم تا در توافقات شان یک گزینه به ملت معرفی شود و کسب رای کند؛حال تا چه حد این توافقات صورت بگیرد و یک نفر به عنوان کاندید نهایی ثبت نام کند راه دارازی نمانده و بزودی مشخص خواهد شد البته نگارنده بر این گمان است که مقوله ی ائتلاف در ایران مانند مقوله ی روشنفکری و تحزب قوام و دوام چندانی ندارد نا گفته پیداست مؤتلفین (ائتلاف کنندگان) محترم سفت و قرص سرجای خود ایستاده اند و احتمالا دیر یا زود باید شاهد فروپاشی این ائتلاف ها باشیم تا اعلان گزینه ی نهایی به نوعی به نظر می رسد همه آقایان گزینه ی نهایی ائتلاف هستند!!از این رو برخی نامزدها از هم اکنون خود را پیروز انتخابات پیش رو می دانند و از اکنون دچار اشتباه محاسباتی شده اند!!

نکته ی حائز اهمیت در میان این ائتلاف ها و بعلاوه ها این است که با کمال تاسف دو گروه گفتمان محور عرصه ی سیاست ترجیح داده اند با منها شدن و افتراق از یکدیگر به این میدان حساس ورود کنند حال آنکه روا بود نه ائتلاف که اتحاد در میان آنها شکل بگیرد؛ آن هم در میدانی که امکان خطا و اشتباه در آن با یک دید خوشبینانه می تواند سی سال عقب گرد و بازگشت به دوره ی " آقایان به اصطلاح تکنوکرات " را رقم بزند.

 آنچه باید برای ما به عنوان حامیان گفتمان انقلاب (گفتمان 3 تیر )حائز اهمیت باشد این است که بدنبال بقای گفتمان باشیم. گفتمانی که پس از بازگرداندن خون تازه به رگ های انقلاب 8 سال سابقه ی تحمل انواع فشارهای داخلی و خارجی را در کارنامه ی خود دارد و این سرمایه ی تجربی پشتوانه خوبی برای رئیس جمهور یازدهم می توانست باشد. و این درست آن چیزی است که نادیده گرفته شد!!

اکنون که این دوگروه نتوانستند یا نخواستند که بر سر یک یا دو گزینه ی موجود! اتحاد کنند و از ظرفیت گفتمانی و نیز محبوبیت خود در میان اقشار مختلف علی الخصوص جوانان و قشر مستضعف بهره مند شوند باید دست به دعا شویم تا انشالله مانند گذشته از این مسیر خطیر به سلامت عبور کنیم. هنوز نمی دانیم در روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد اما امیدوار به ادامه ی گفتمان هستیم.  

________________________________________

وصیت:

اگر این مطلب را نخوانده اید حتما بخوانید!


اصولگرای اصلاح طلب و اصلاح طلب اصولگرا !

/ 0 نظر / 8 بازدید