یک بار از زبان شاعر بزرگ خراسان روانشاد استاد کمال - که استاد شفیعی کدکنی نیز او را استاد خود می‌داند- شنیده شد که می‌گفت شعری که هیچ کس نتواند از آن عیب بگیرد، آقای خامنه‌ای می‌تواند عیب بگیرد.

به گزارش شبکه ایران، علیرضا قزوه تحشیه‌ای بر شعر مقام معظم رهبری با عنوان «مناجات ناشنوایان» نوشته است که در آن ذوق ادبی ایشان را ستوده است.

علیرضا قزوه، شاعر، در آخرین مطلبی که در وبلاگش منتشر کرده است، ضمن انتشار شعری از مقام معظم رهبری با عنوان «مناجات ناشنوایان» که روز چهارشنبه 8 مهر برای اولین بار در مراسم روز جهانی ناشنوایان قرائت شد، تحشیه‌ای درباره ذوق ایشان نوشته است.

قزوه در این یادداشت نوشته است: «هجده سال است که در مراسم دیدار شاعران با رهبر انقلاب حضور دارم. از زمانی که استاد اوستا زنده بود و خیلی‌های دیگر زنده بودند. در این همه سال بسیاری شعر از زبان شاعران جوان و گاه حتی پسشکسوت می‌شنیدم که در برخی مصرع‌ها کاستی‌هایی داشت و با خود می‌گفتم ای کاش این تکه از شعرش را عوض می‌کرد و درست همان وقت یا بعد از شنیدن شعر، آن کاستی‌ها را از زبان رهبری می‌شنیدیم و این نکته‌یابی ایشان و نقدشان بر شعر این و آن مخصوص این سال‌ها نبوده که حتی یک بار از زبان شاعر بزرگ خراسان روانشاد استاد کمال - که استاد شفیعی کدکنی نیز او را استاد خود می‌داند- شنیده شد که می‌گفت شعری که هیچ کس نتواند از آن عیب بگیرد، آقای خامنه‌ای می‌تواند عیب بگیرد. و شاعر بزرگ و آزاده‌ای چون روانشاد ذبیح‌الله صاحبکار که اسوه انسانیت و مهربانی بود در کتابی که با دستخط خودش به من هدیه داد در جایی از کتاب ایشان را (صائب دیگر) خطاب می‌کنند که نشانگر مقام و منزلت ادبی ایشان است.»

قزوه در ادامه مطلب خود می‌آورد: «در این هجده سال که از این دیدارها گذشته نه من مدحی برای ایشان گفته‌ام و نه ایشان از مدح این و آن خوشش آمده و نه صله‌ای به کسی داده و نه کسی از او جز همان چفیه ساده، صله‌ای خواسته است. تنها همان چای و غذای ساده بوده است و همان تهمت‌هایی که بگذارند بزنند. چند بار هم در شعرخوانی‌ها نکاتی را به من گفته‌اند که بعد از سال‌ها فکر می‌کنم نکات درست و راهگشایی بوده است.»

وی در تحشیه خود بر شعر مقام معظم رهبری آورده است: «به هر تقدیر ای کاش همه مسئولان ما این قدر ذوق داشتند. در آخر به نقل از دوست بسیار عزیزم مرتضی امیری اسفندقه نقل قولی از استاد دکتر شفیعی کدکنی را - که هر کجا هستند خدا حفظ شان کناد- برایتان بازمی‌گویم که این آزاده مرد در منزل‌شان و در جمعی بسیار خصوصی به مرتضی گفته بود که اگر همه ذوق مسئولان را در دیگی بجوشانند و ملاقه‌ای کنند آن ذوق فلانی خواهد شد. چیزی به این مضمون. این را گفتم تا در روزگاری که کژان و ناجوانمردان از راستی‌ها عیب می‌گیرند شهادت‌نامه کوچکی نوشته باشم که به این همه ذوق و قریحه افتخار می‌کنم و افتخار می‌کنم که ملتی نجیب و رهبری نجیب‌تر داریم که ادب را می‌شناسد و ادیبان را قدر می‌نهد. ای کاش برخی گوش‌ها سخنانش را دست کم به اندازه این طفلان معصوم می‌شنیدند.»

پایگاه اطلاع رسانی رجا